YIN JOGA
Pracuj z grawitacją, rozpływaj się w kształcie i redukuj napięcia budując wewnętrzny spokój
„Najspokojniejszy trening świata”
Łagodna i pasywna, lecz nie zawsze prosta, odmiana jogi koncentrująca się na pracy z powięzią. Stanowi doskonałe uzupełnienie dynamicznych form ruchu, a jednocześnie bogatą praktykę uważności i uwalniania napięć z ciała.
W z pozoru biernej Yin jodze staramy się pozostać w pozycjach w bezruchu przez dłuższy czas, przyjmując kształty powoli i miękko, szukając własnych granic. Praca odbywa się na zupełnie innej płaszczyźnie niż mięśniowa – wpływamy na tkanki plastyczne, które dzięki naprzemiennej kompresji i dekompresji stają się grubsze, silniejsze i dłuższe, poprawiamy funkcjonowanie organów i elastyczność tkanek miękkich, zwiększamy zakresy ruchu w stawach.
Ilość asan jest znacznie mniej obszerna niż w tradycyjnej praktyce ashtangi czy vinyasy, zawiera głównie pozycje siedzące i leżące, posiadające odmienne od klasycznego nazewnictwo, by odróżnić sposób wykonywanej w nich pracy – minimalizację zaangażowania mięśni, brak dociskania i wymuszania formy, docieranie do głębszych struktur. Powięź może się swobodnie ślizgać po mięśniu, a zlepione i sztywne miejsca odzyskują uwodnienie i ślizg. Bardzo ważny w praktyce yin jogi jest bezruch ciała, oddechu i umysłu.
Yin i Yang
Yin joga opiera się na filozofii Tao – pierwiastki yin oraz yang to przeciwstawne energie, które definiują naturę i które warto, by pozostawały w równowadze. Wszystko na świecie można opisać przez kontrasty, np. ciemno – jasno, ciepło – zimno, żeński – męski, dobro – zło. To istotne z punktu widzenia zachowania równowagi fizycznej, emocjonalnej i energetycznej w naszym życiu. Nasze ciała, styl działania, podejście do życia, emocje zawierają w sobie różne proporcje tych energii, można więc określić czy są bardziej yin czy yang. Długo utrzymujący się nadmiar, jak i niedobór określonej energii może być destrukcyjny dla zdrowia i dobrostanu.
Te same wzorce można odnaleźć w naszym ciele:
• Yin – tkanki zimne, plastyczne: więzadła, ścięgna, powięź, stawy, kości
• Yang – tkanki ciepłe, elastyczne: mięśnie, krew, skóra
Większość praktyk jogi charakteryzuje się siłą yang skupiając uwagę na rytmicznych i dynamicznych ruchach oraz napinaniu ciała z naciskiem na włókna i komórki mięśni. Będąc elastycznymi i wilgotnymi, mięśnie lubią tę formę ćwiczeń i dobrze na nią reagują. Jednak tkanki yin, będąc bardziej suchymi i mniej elastycznymi preferują delikatny nacisk, utrzymywany przez dłuższy czas i przekładają go na budowanie większej siły i zakresów, zapewniając bezpieczeństwo tych struktur.
Jak dołączyć do naszych zajęć?
Sprawdź grafik zajęć i wybierz dla siebie zajęcia
Zadzwoń zapytać o szczegóły i dopisz się do grupy
Opłać treningi przelewem lub gotówką na miejscu
Podpisz umowę na miejscu
Ciesz się doskonałym samopoczuciem